Koli Fabrikası

Tam kapak koli diye tabir etmiş olduğumuz koliler genellikle çift dalga diye tabir ettiğimiz oluklu mukavva cinsinden mukavva ile üretilmektedirler, kolinin taşıyacağı yük göz önüne alınarak tam kapak olup olmayacağı müşterinin isteğine göre belirlenmektedir, tam kapak koliler genellikle dikey yada yatay ürünler için tercih edilmektedir.
Tam kapak kolide, kapak koliyi olduğu gibi kapatmaktadır, her bir kapağın genişliği kolinin genişliği kadardır, bu sebeple bindirme kapak koli veya standart kapak koliden kendini ayırmaktadır.
Tam kapak koliler, çift dalga oluklu mukavalardan üretilir, çift dalga koliler (Dopel Koliler) kendi içlerinden ikiye ayrılırlar bunlardan birisi B+E dalga dediğimiz Mikro Dopel, diğeri ise B+C dalga diye tabir ettiğimiz Standart Dopel tipi kolilerdir.

Micro dopel koliler kalınlık olarak Standart dopel kolilere göre biraz ince gibi görunse de mukavvemet açısından ortada herhangi bir fark yoktur, tek fark Micro Dopel koliler Standart Dopel Kolilere göre biraz daha ince gibi durmaktadırlar, aslına bakarsanız mukavvemet açısından herhangi bir fark yoktur, iki tip koli de 5 adet kağıdın birbirlerine lamine edilmesinden meydana gelmektedirler.
Çift dalga koliler 5 adet kağıdın birbirlerine lamine edilmesi ile oluşan oluklu mukavva levhalardan üretilirler, bunlara yukarıda da anlatıldığı üzere B+E Dalga Koli (Mikro Dopel Koli) Yada B+C Dalga Koli (Standart Dopel Koli) denilmektedir, bunlardan dış ve en son kağıt dediğimiz iç kağıt olan son tabaka kağıdı kolinin dış yüzeyinde ve iç yüzeyde bulunan kağıt, kolinin iç ve dış darbelerden, ısı ve nemden oluşan etkileşimini sağlamak içindir.

Çift dalga koliler 5 adet kağıdın birbirleri ile lamine edilmesinden meydana gelir, çift dalga oluklu mukavva kolilere koli sektöründe DOUBLE anlamına gelen Dopel de denilmektedir, bilindiği üzere B dalga + C dalga = Dopel.
Çift dalga koliler tek dalga kolilere nazaran daha ağır yükleri taşımakta tercih edilmektedirler, eğer taşıyacağınız ürün ağır ise mutlaka çift dalga oluklu mukavvadan üretilmiş bir koliyi tercih etmelisiniz, aksi takdirde ürününüzü taşımanızda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Tam kapak türü kolilerin tercih edilmesinin sebebi kolinin taşıyacağı malzemeyi mukavvemeti ve dayanımı söz konusu olduğundan tercih sebebidir.

Tam kapak kolilerin kapak olçüleri kolinin en'i ile aynıdır, yani kolimizin genişliği kac cm. ise kolimizin kapağıda bir o kadar olmalıdır, kolimizin olçüsünün 60cm.x40cm.x40cm. olduğunu düşünürsek, kolimizin her bir kapağı da 40cm. olacaktır.

Kolinin dış kapakları koliyi tamamen kapatmaktadır, Tam kapaklı koli tipinde katlanma payı verilmemektedir, örneğin 60cm.x40cm.x40cm. ebatında bir kolinin Ril ölçüsü aşağıda yazıldığı

gibi olmalıdır, 40cm.x40cm.x40cm. burada yazılı bulunan 40cm. lik ölçüler kolimizin kapaklarını, ortada yazılı bulunan 40cm. ise kolimizin yüksekliğini belirlemektedir.
Kolimizin kapakları açıkken kapağın birisini metre ile olçtüğümüzde kolimizin genişliği ortaya çıkmaktadır, kolinin iç kapakları arasında kalan mesafe koli boyunu belirlemektedir.
Tam kapak koliler, genellikle tel zımba ile dikişli olarak dikilip kullanıma hazır hale getirilmektedir fakat müşterilerin isteğine göre yapışkanlı olarakda üretilmektedir.
Tam kapak koliler müsterilerin istekleri doğrultusunda dış yüzey kağıdı beyaz kağıt kullanılarak da üretilmektedir.
Bu tür koliler hemen hemen her sektör için kullanıma uygundur, baskılı ve baskısız olmak üzere müşteri isteğine göre üretilir.

© 2018-2022 Eylül Ambalaj Tüm Hakkı Saklıdır. Gizlilik Bildirimi - KVKK Politikası | CinFikir