Koli Fabrikası

B+C Dalga Koli (Çift Dalga Koli) Dopel Koli
Tek Dalga Koliler
E Dalga Koli (Mikro Dalga Koli)
B Dalga Koli (İnce Dalga Koli)
C Dalga Koli (İri Dalga Koli)
Koli denildiğinde genelde piyasada yoğunlukla kullanılan koliler aklımıza gelir, Oysa onlarca değişik türde koli çeşidi mevcuttur. Örneğin standart tip koli diye tabir etmiş olduğumuz kolilerden biraz bahsedelim, standart tip koliler, iki kısma ayrılır bunlardan birisi tek Dalga Koli bunlar dalga cinslerine göre isimlendirilirler. Tek dalgadan oluşmuş mukavvalardan üretilmiş kolilere incelik ve kalıklarından ötürü (E, B ve C Dalga Koli), diğerlerine ise Çift Dalga (B+C) veya dopel Koli ayrıca bir de Triplex Koli (B+C+C) mevcuttur.

Çift Dalga Koli (B+C Dalga Koli) Yada ''Dopel Koli''

Öncelikle çift dalga (Dopel) kolilerden bahsedelim; Çift dalga yani dopel koliler 5 adet kağıdın birbirine lamine edilmesi ile üretilen oluklu mukavva levhalardan oluşan mukavvalardan üretilmiş koli türlerine denilir, bunlardan dış ve en son kağıt dediğimiz iç kağıt olan son tabaka kağıdı kolinin dış yüzeyinde ve iç yüzeyde bulunan kağıt, kolinin iç ve dış darbelerden, ısı ve nemden oluşan etkileşimini sağlamak içindir. Bunların haricinde 2 adet dalga dediğimiz mukavemeti artırıcı kağıt ve dalgaları birbirinden ayıran 1 adet daha ara kağıt bulunmaktadır.

Tek Dalga Koli (E, B, C, Dalga Koli)

Mikro Dalga Koli, İnce Dalga Koli, İri Dalga Koli

Tek dalga koliler 3 adet kağıdın birbirine lamine edilmesi ile üretilen oluklu mukavva levhalardan oluşan mukavvalardan üretilmiş koli türlerine denilir, bunlardan dış ve en son kağıt dediğimiz iç kağıt olan son tabaka kağıdı kolinin dış yüzeyinde ve iç yüzeyinde bulunan kağıtlar kolinin iç ve dış darbelerden, ısı ve nemden oluşan etkileşimini sağlamak içindir, bunların haricinde 1 adet dalga dediğimiz mukavemeti artırıcı kağıt bulunmaktadır.
Tek dalga koliler kolinin et kalınlığını belirleyen dalga cinslerine göre birbirinden farklılık arz ederler, mesela E dalga mukavvadan üretilmiş kolilere ayni zamanda mikro dalga koli denilir, e dalgadan daha kalın olan mukavva cinsinden üretilmiş koliye ise b dalga koli yani ince dalga koli denilir, b dalgadan da daha kalın olan mukavva c dalgadır buna da iri dalga koli denilir.

Mukavva olarak her ucu de ayni gramajlardan üretilmiş kâğıtların birbirlerine kombine edilmesiyle oluşmaktadırlar, mukavemet olarak ayni dayanıma sahiptirler fakat görünüm olarak farklılık arz ederler, e dalga dediğimiz mikro dalga, b ve c dalgaya göre daha ince görünür, b dalga ise e dalgadan daha kalındır fakat c dalgaya göre biraz ince gibi görünür, c dalga ise hem e dalgadan hem de b dalgadan daha kalın görünüme sahiptir fakat her üçünün de mukavemet değerleri aynıdır.
Standart tip kolinin bütün kapakları aynı boydadır, kolinin kapak uzunluklarını kolinin genişlik tarafı, yani en tarafı diye tabir ettiğimiz kolinin eni belirler.

Koli ebatı 3 parametreye göre belirlenir, bunlardan 1. parametre kolimizin Boyu yani bir diğer deyişle uzunluğudur, 2. parametre kolimizin genişlik tarafı olan yada bir diğer deyişle en tarafı olan kısmıdır, 3. parametre ise kolimizin yüksekliği yani derinliğidir. Nihai koli tüketicileri genellikle bunları bilmediklerinden dolayı, 2 parametreyi göz önüne alırlar, ya en ile boyunu söylerler yada boy ile yüksekliğini söylerler, fakat bilmeliyiz ki kolinin ebatı 3 parametreye göre belirlenir.

Standart tip kolilerin dış kapakları kolinin tam ortasında birleşir, Standart koli tipinde kimi zaman müşterinin isteği doğrultusunda katlanma payı olarak da ek bir pay verilebilmektedir, bunu ril ölçüsü dediğimiz ölçüden çıkarmaktayız, örneğin 60cm.x40cm.x40cm. ebatında bir kolinin ril ölçüsü aşağıda yazıldığı gibi olmalıdır, 20,3cm.x40cm.x20,3cm. burada yazılı bulunan 20,3cm. lik ölçüler kolimizin kapaklarını, ortada yazılı bulunan 40cm. ise kolimizin yüksekliğini belirlemektedir.
Her iki kapağı metre ile ölçtüğümüzde kolimizin genişliği ortaya çıkmaktadır, kolinin iç kapakları arasında kalan mesafe koli boyunu belirlemektedir.

Bu tarz koliler genellikle tel zımba ile dikişli olarak dikilip kullanıma hazır hale getirilmektedir fakat müşterilerin isteğine göre yapışkanlı olarak da üretilmektedir.
Bu tarz koliler pek çok ürünün ambalajı için kullanılır, ürünün tabanlarda daha iyi korunması istenirse koli kapakları arasında kalan boşluğa ölçüye uygun bir parça yerleştirilir, buna ara karton denilmektedir, bu yöntem özellikle birden fazla dalgadan üretilen ve bir çok ürünün paketlendiği kolilerde koli tabanında oluşan kademe farkını ortadan kaldırmak için kullanılır.

© 2018-2022 Eylül Ambalaj Tüm Hakkı Saklıdır. Gizlilik Bildirimi - KVKK Politikası | CinFikir