Koli Fabrikası

B+C Dalga Koli (Çift Dalga Koli) Yada Dopel Koli Koli dediğimizde genelde piyasada yoğunlukla kullanılan koliler aklımıza gelir, Kullanıcıların çoğu bilmez oysaki kolilerin onlarca değişik çeşitleri vardır.
B+C Dalga Koli (Çift Dalga Koli) Yada Dopel Koli Çift dalga (Dopel) kolilerden bahsedelim; Çift dalga yani Dopel koliler 5 adet kağıdın birbirine lamine edilmesi ile üretilen oluklu mukavva levhalardan oluşan mukavvalardan üretilmiş koli türlerine denilir, bunlardan dış ve en son kağıt dediğimiz iç kağıt olan son tabaka kağıdı kolinin dış yüzeyinde ve iç yüzeyde bulunan kağıt, kolinin iç ve dış darbelerden, ısı ve nemden oluşan etkileşimini sağlamak içindir, bunların haricinde 2 adet dalga dediğimiz mukavemeti artırıcı kağıt ve dalgaları birbirinden ayıran 1 adet daha ara kağıt bulunmaktadır.

Çift dalga koli B dalga ile c dalga mukavvanın birbirine lamine edilmesi ile oluşan bir mukavva cinsi olduğundan dolayı buna B+C dalga koli de denilir, B dalgaya ince denilir, c dalgaya ise iri dalga denilir. Mukavvamızı koliye çevirdiğimizde kolinin iç tarafında kalan dalga istisna olmadığı takdirde genellikle hep c dalgadır, b dalga ise her zaman belirttiğimiz gibi istisnalar hariç her zaman kolinin dış tarafında kalır, çünkü b dalga c dalgaya göre biraz daha et kalınlığı olarak ince göründüğünden baskı uygulamalarında daha güzel görünmektedir.

Standart tip kolinin bütün kapakları aynı boydadır, kolinin kapak uzunluklarını kolinin genişlik tarafı, yani en tarafı diye tabir ettiğimiz kolinin eni belirler.
Koli ebatı 3 parametreye göre belirlenir, bunlardan 1. parametre kolimizin Boyu yani bir diğer deyişle uzunluğudur, 2. parametre kolimizin genişlik tarafı olan yada bir diğer deyişle en tarafı olan kısmıdır, 3. parametre ise kolimizin yüksekliği yani derinliğidir.

Nihai koli tüketicileri genellikle bunları bilmediklerinden dolayı, 2 parametreyi göz önüne alırlar, ya en ile boyunu söylerler yada boy ile yüksekliğini söylerler, fakat bilmeliyiz ki koli 3 parametreye göre ebatı belirlenen bir şeydir.

Standart tip kolilerin dış kapakları kolinin tam ortasında birleşir, Standart koli tipinde kimi zaman müşterinin isteği doğrultusunda katlanma payı olarak da ek bir pay verilebilmektedir, bunu ril ölçüsü dediğimiz ölçüden çıkarmaktayız, örneğin 60cm.x40cm.x40cm. ebatında bir kolinin ril ölçüsü aşağıda yazıldığı gibi olmalıdır.

20,3cm.x40cm.x20,3cm. burada yazılı bulunan 20,3cm’ lik ölçüler kolimizin kapaklarını, ortada yazılı bulunan 40cm. ise kolimizin yüksekliğini belirlemektedir.

Her iki kapağı metre ile ölçtüğümüzde kolimizin genişliği ortaya çıkmaktadır, kolinin iç kapakları arasında kalan mesafe koli boyunu belirlemektedir.
Bu tarz koliler genellikle tel zımba ile dikişli olarak dikilip kullanıma hazır hale getirilmektedir fakat müşterilerin isteğine göre yapışkanlı olarak da üretilmektedir.

Bu tarz koliler pek çok ürünün ambalajı için kullanılır, ürünün tabanlarda daha iyi korunması istenirse koli kapakları arasında kalan boşluğa ölçüye uygun bir parça yerleştirilir, buna ara karton denilmektedir, bu yöntem özellikle birden fazla dalgadan üretilen ve bir çok ürünün paketlendiği kolilerde koli tabanında oluşan kademe farkını ortadan kaldırmak için kullanılır.

© 2018-2022 Eylül Ambalaj Tüm Hakkı Saklıdır. Gizlilik Bildirimi - KVKK Politikası | CinFikir