KoliFabrikası

Satın almayı düşündüğümüz veya özel sipariş edeceğimiz koli veya kutuyu almadan önce ambalajlayacağımız ürünlerimizi iyi tanımalıyız, gerek ağırlıklarını, gerekse akışkanlıklarını ve de gerekse ebatlarını iyice bilmemiz gerekmekte ve yaptıracağımız kolinin bu karakteristik özelliklerini koliyi yaptıracağımız firmanın müşteri temsilcilerine gerektiğinde söylememiz gerekmektedir.
Kolinizin gideceği yere varıncaya kadar kaç elden geçeceğini göz önüne alıp ona göre kalitesini belirleyebilir, ayrıca isi, nem veya rutubetten yada dış darbelerden etkileşimini sağlayacak mukavemete kaliteden bir urun siparişi de verebilirsiniz, böylesi ince hesaplamalarla her şeyden önce zararınızın önüne geçmiş oluyorsunuz.
Ayrıca iyi bir ambalaj sahibinin kimliği gibidir, müşteriniz sizden satın almış olduğu ürünleri aldığında ilk önce gördüğü şey ambalajınızdır, ambalajınız kaliteli ise müşteriniz en başından puanınızı ona göre belirliyor olacaktır, ama kotu ambalaj veya kotu ambalaj malzemesi insanın boynunu daima bükük bırakabilir.
Yaptıracağınız koli baskılı mi olacak yoksa baskısız mi olacak bunu önceden kararlaştırmalı ona göre baskılı olacaksa kaç renk olacak ne tur bir baskı olacak buna karar vermeli mümkünse grafik çizimi hazırlamalı yada grafik çalışmaları için elimizde logomuzu veya buna benzer materyallerimizi hazır bulundurmalıyız.
Yaptıracağımız koli kesimli bir kutu ise mümkünse bir yerlerden mutlaka bir adet numune edinmeli veya yaptırmak istediğimiz kutunun seklini görsel olarak çizimlerine bakarak belirlemeli ona göre ebat ve kalite belirlemeli ve en son olarak fiyat talebinde bulunmalıdır.
Koliniz ihracat kolisi olarak kullanılacaksa daima ihracat kaydı olarak giden mallarda bulunması gerekli şartnamelere uyulmalı buna göre kolilerinizi üretici firmaya ihracat için demeliyiz, unutmayın çoğu ihracatçı firma kolisinin yapıştırma özellikli olmasını ister, bazısı hiç bir baskı olmasın ister fakat bazısı da geri dönüşüm işareti koydurur sadece.

Kolide Baskı Rengi Seçimi

Firmanıza logo veya firma unvanı vs. baskılı koli yaptırmaya karar verdiniz fakat kolinizin üzerine ne tur bir baskı olması hususunda kararsızsanız.
Öncelikle aşağıdaki soruları kendi kendinize defalarca sorunuz ve düşünerek hareket ediniz çünkü çoğu zaman müşterilerimizin bazı şeyleri düşünmeden hareket edip sonradan pişman olduklarını defalarca gördüğümüz için bu web sayfalarında detaylara çok yer verdik.

  • Baskılı koli yaptırırsanız ve üzerine firmanızın web adresini telefon numaranızı adresinizi vs. bastırdığınızda, sizden mal alan firmaların tepkisi ne olur? Eğer bayileri olan bir üretici firma iseniz müşterileriniz web adresinizi veya telefon numaranızı kolilerinizin üzerinde görmek istemeyebilirler, çünkü onlar sizden mal alıp alt bayilere yada nihai kullanıcılara satıyorlardır ve hiç bir satıcı firma mal sattığı müşterisini mal aldığı firmaya kaptırmak istemez, o yüzden firma bilgilerinizi kolilerinizde gördüğü zaman hoşlarına gitmeyebilir ve bu sayede sizden mal almayı kesebilirler.
  • Baskılı kolilerinizin üzerinde bulunmasını istediğiniz detayları, örneğin ürünlerinizin kırılganlık özellikleri varsa, kırılabilir logosu koydurtmayı unutmayın veya ürünleriniz nem veya rutubetten dolayı etkilenecek ürünlerse bu ibareyi belirten şemsiye işaretini koydurtabilirsiniz, ürünleriniz olumsuz hava şartlarında örneğin belli bir isinin altında veya üstünde etkilenecekse bu ibareyi koyabilirsiniz, ürünleriniz dik bir pozisyonda sevk edilmesi gerekli ürünler ise ok işareti ile yönünü tayin eden ibare koydurabilirsiniz, ürünlerinizin belli oranda istif yapılmasını belirten azami istif miktarını belirleyen bir ibare koydurabilirsiniz.
  • kolilerinizin üzerine gelecek baskıların kolinin neresinden başlayıp neresinde biteceği ile ilgili bir çizim yapıp önünüz koyun ve ona göre orantıları hesaplayın, unutmayın çok büyük bir baskı koliyi biçimsiz ayni şekilde çok küçük bir baskı da koliyi biçimsiz kılacaktır, baskı renklerini göz önüne alin ve flexo baskılarda baskı sinirinin 3 renkle sinirli olduğunu ve sadece ana renklerin üzerinde yoğunlaşarak düşünün.
  • Grafik çalışması, kolinizin üzerinde olmasını istediğiniz logo amblem web adresi vs. türü şeylerin grafik çalışmaları elinizde varsa ve hatta bunların değiştirilebilir formatta, örneğin PSD. TIF. CDR. vs. formatlarda olmasına dikkat edin, eğer bu tur formatlarda elinizde logonuz yada çalışmanız yok ise JPG formatında da grafikleri de değerlendirip koli yaptıracağınız firmaya gönderebilirsiniz, ayrıca firmanıza koli yapacak firmadan mutlaka örnek bir grafik çalışması aldıktan sonra isin okeyini veriniz, aksi takdirde yanlış baskılar çıkabilir ve bu sayede kolicinizle sıkıntı yaşayabilirsiniz.
  • Kolinizin baskısında kullanılacak klise ücreti konusu, kolinizin üzerinde olmasını istediğiniz grafik çalışmasını yapmak için koli üreticileri Cyrel Klise kullanırlar, klise ücreti konusunu kimi firma fiyata dahil edip fahis bir şekilde talep edebilir yada çıplak bir şekilde klise fiyatı bu kadar edecek diyebilirler, kimi firma bunu bastan size söylemez sonradan faturaya eklendiğini görürsünüz ve hesapta hiç konuşulmamış olan bu konuyu faturada görünce küplere binersiniz : ) onun icin bu tur detayları en bastan konuşmanızı tavsiye ediyoruz, hatta bazı koli firmalarına yüklü miktarda koli siparişi verdiğinizde klise bedelini kendileri karşılarlar.
  • Baskı renkleri hususu; sipariş edeceğiniz kolinin rengi Taba renk ise, baskıda kimi bu rengi tutturmak zor olabilir, çünkü ofset baskı değil flexo baskı olduğundan ana renklerin dışına çıkmak tavsiye edilmez, çünkü zaten mevcut olan koli rengi farklı bir renk ayrıca ofset baskı yapmıyorsunuz, onun için mümkün olduğu kadarıyla ton ayarlaması yapmak için ana renkleri tercih etmek gereklidir, beyaz renge baskı yaparken farklı çıkan şey, Taba renge baskı yaparken çok farklı olabilir.

© 2018-2022 Eylül Ambalaj Tüm Hakkı Saklıdır. Gizlilik Bildirimi - KVKK Politikası | CinFikir